zd05

Maj - czas intensywnej pracy pszczelarza i pszczół

Maj jest okresem po wymianie pszczół zimowych (długowiecznych) na pszczoły pokolenia letniego. Maj to także czas największego rozwoju nosematozy w pasiekach. Po tym czasie zmniejsza się jej intensywność, jednak wszystko zależy od danego roku. Zauważa się, że są porażone rodziny nie wykazujące objawów tej choroby, budują siłę i gromadzą miód. Wniosek dla pszczelarzy jest taki, że zawsze trzeba dbać o utrzymywanie rodzin silnych. Niektóre rodziny wykazujące się mniejszą dynamiką rozwoju można wzmocnić czerwiem krytym z rodzin najsilniejszych. Wyrównanie siły rodzin w pasiece pozwala na ujednolicenie prac i zgranie ich w czasie, co zmniejsza nakłady pracy.

Druga dekada maja to także czas rojenia się pszczół. Z tego względu należy zadbać o terminowość prac dostosowując wielkość gniazda do siły rodzin: wprowadza się węzę i susz ładny do zaczerwienia. Korzystanie z tego czas daje wysoką liczbę odbudowanych nowych plastrów i higienizuje gniazdo! Matki bardzo chętnie wchodzą na dziewicze plastry a rodziny z tego względu dynamicznie odciagają węzę! Dlatego w pierwszych miodobraniach można wycofywać plastry stare i natychmiast wytopić z nich wosk, bo ich przetrzymywanie grozi porażeniem przez motylicę.

W rejonie Olsztyna zaczyna się w pierwszej dekadzie maja kwitnienie rzepaku ozimego, pewnego źródła pyłku i nektaru i miodu. W tym samym czasie zakwitają mniszek lekarski i drzewa owocowe. Zakończyły kwitnąć podbiał i zawilec. Z innych roślin kwitną: klony, czeremcha, śliwa ałycza a na obrzeżach lasu i miedzach tarnina. Pszczoły mają zatem z czego zbierać pyłek i nektar. Zaczyna się poławianie pyłku, czas założyć poławiacze.

Maj to też okres odbudowy pasieki przez tworzenie odkładów, co zapobiega nastrojowi rojowemu. Jest to także dobry czas na wymianę matek, co należy traktować również jako zabieg przeciwrójkowy. Poddaje się matki nieunasienione, bo dopiero w późniejszym okresie pojawiają się matki czerwiące. Opieka nad odkładami polega na sprawdzeniu przyjęcia i czerwienia matek, dbaniu o zapas pokarmu i zwiększaniu pojemności gniazda, dostawiając głównie węzę.

            Pod koniec maja czas na pierwsze miodobrania…

Opracował Dr J.B.